Sklypai
Sklypai pardavimui
Tai viena geriausių investicijų Lietuvoje. Sklypai gali būti patys įvairiausi, tačiau jie su laiku tik įgauna didesnę vertę, kitaip, nei pastatai. Čia pateiksime keletą patarimų, kaip sklypų pardavimas gali būti naudingas jums.
Sklypų tipai
Pagrindiniai sklypų tipai yra 5:
- Namų valdos. Namų statybai skirti sklypai.
- Komercinės paskirties sklypai. Tai įvairioms gamybinėms patalpoms, verslo centrams, stovėjimo aikštelėms skirti sklypai. Juose vykdoma komercinė veikla, todėl jie taip ir vadinami.
- Žemės ūkio paskirties sklypai. Tai dirbamos žemės sklypai, kuriuose galite ūkininkauti ir vykdyti bet kokią žemės ūkio veiklą – auginti vaismedžius, sėti grūdinėmis kultūromis ir t.t.
- Miško ūkio paskirties sklypai. Tai mišku užsodinti sklypai. Vaismedžių medelynas yra jau žemės ūkio paskirties, o ne miškų paskirties sklypas.
- Vandens ūkio paskirties sklypai. Tai sklypai, kuriuose kasami tvenkiniai žuvivaisai ar žuvininkystei.
Sklypų paskirčių yra ir daugiau, pavyzdžiui, rekreaciniai, skirti parkams ir rezervatams, ar inžineriniai, kur vedami visokie inžineriniai tinklai (vandentiekis, nuotekos, elektra, internetas ir t.t.). Investicijoms tinkamiausi yra minėtieji 5.
Kokį sklypą įsigyti?
Pirmiausia, jums reikia nuspręsti, kokios paskirties sklypą norite pirkti. Tada pereikite prie jo dydžio. Populiariausi sklypai pardavimui yra nuo 6 arų iki 10 arų. Tai gyvenamosios valdos sklypai priemiesčiuose, miestuose ar kaimuose. Taip pat dažni ir sodų bendrijose, kurios dabar laikomos savotiškais priemiesčiais (aplink Vilnių tokių yra per 200).
Vienkiemiuose dažniausiai yra 12 arų, 15 arų iki 20 arų sklypai. Šie sklypai greičiausiai yra pakeistos paskirties iš žemės ūkio paskirties į gyvenamosios valdos.
Toliau eina staigus šuolis. 30 arų sklypai iki 3 hektarų yra dažniausiai komercinės paskirties arba žemės ūkio paskirties. Tai verslui ir smulkiam ūkininkavimui tinkantys sklypai. Nuo 3 iki apie 20 ha sklypai yra daugiausiai žemės ūkio paskirties ir tinkami vidutiniams ūkininkams. Pasitaiko ir miško ūkio paskirties sklypų, nors jie gali būti ir mažesni – apie 1-3 ha. Didesni sklypai yra labai reti. Dažniausiai jie jau parduodami kaip žemės ūkio subjektai, kai žmonės nori parduoti savo sukurtą ūkį.
Sklypo apylinkės – labai svarbios
Kai perkate sklypą, labai svarbu domėtis jo apylinkėmis. Nuo to priklauso ir kaina, ir tolimesnio vystymo galimybės. Štai sklypas prie daugiabučių namų yra labai prasta investicija, parduodama praktiškai prievartiniu būdu. Daugiabučio gyventojams yra išdalinamas sklypas, kur įrengiamas jų stovėjimo aikštelės. Už jas reikia mokėti žemės mokestį, bet paskirties keisti negalima.
Sklypai su ežero pakrante yra vertiname turbūt labiausiai. Tada ant ežero kranto galima pastatyti kaimo turizmo sodybą (aišku, 15 m iki vandens – pagal visus statybos reikalavimus). Sklypai prie vandens telkinių yra brangesni, nes jie tinkami rekreacijai ir komercinei veiklai.
Sklypai miške yra retenybė, tačiau šalia miško galima rasti ne vieną. Tai puiki vieta gyventi, tačiau reiktų pasvarstyti ir apie miško žemės įsigijimą. Taip būtų galima tvarkyti pamiškę. Priešingu atveju, sklypas gali prarasti vertę.
Svarbu, kad sklype yra visos komunikacijos: elektra, vanduo, nuotekos. Jei jų nėra – tai pareikalaus nemažai papildomų investicijų, dėl ko keičiasi sklypo kaina. Be komunikacijų esantys sklypai pardavimui paprastai yra gana pigūs.
Brangiausi sklypai – prie jūros. Žemė čia labai brangi, nes dažnai tai rekreacijos paskirties, o ne žemės ūkio žemė. Taip pat brangi žemė ir ant upės kranto. Ypač, jei tai didžiosios mūsų upės – Nemunas ir Neris.
Kaip nusipirkti sklypą be tarpininkų
Sklypas be tarpininkų įmanomas tada, kai tiesiai kreipiatės į savininkus. Tai padaryti galima ieškant skelbimų, kuriuos įvedė žmonės, o ne NT agentai ar agentūros. Paprastai jie parašo, kad sklypas parduodamas be tarpininkų, tad ieškokite tokio užrašo kiekviename skelbime. Kai skambinsite dėl susitikimo, pasiteiraukite, ar bendraujate su agentūra. Taip savininkai sutaupys nemažai pinigų, kuriuos sumokėtų agentūrai už klientų atvedimą.